Skip to content

schedule, events, times, Australians in action, medal tally, Diamonds vs England, Eleanor Patterson high jump

Australia will have plenty of chases to add to its gold medal tally early on Saturday night [AEST] as the action gets underground on Day 9 of the Commonwealth Games.

Australia remains on top of the Commonwealth Games medal tally with 50 golds but England is closing in with 47 to set up a thrilling race in the final days.

Australia could pocket up to 11 more gold medals on Saturday, with the first shot coming at 5.30pm when Kristina Christic and Ellen Ryan face England in the women’s pairs lawn bowls final.

MEDAL TALLY: Aussies JUST in front as Comm Games race comes down to the wire

DAY 8 WRAP: ‘National disgrace’ rocks Comm Games as Hockeyroos survive penalty shootout scare

Australia benefits from BIZZARE rule | 00:29

Shortly after at 7pm, 18-year-old Lydia Iakovleva will be in the rhythmical gymnastics hoop final after finish seventh (107.150) in the all-around final on Friday.

The action then heads to the track, with three gold medals on offer in the space of 30 minutes.

First up will be Eleanor Pattersonwith the reigning world champion looking to defend her crown in the women’s high jump final, coming off a brilliant win at the World Championships.

Elsewhere, Julie Charlton will also be competing in the women’s F55-57 shot put final while there will be four Australians going for gold in the women’s 10km race walk final at 7.30pm.

There will be more gold medals up for grabs in rhythmical gymnastics too, with Alexandra Kiroi Bogatyreva scheduled to compete in both the ball and clubs final.

Those events are scheduled for 7.42pm and 8.22pm respectively but won’t be the end of Kiroi-Bogatyreva’s day as she has also qualified for the ribbon final at 9.02pm.

Attention will then turn to the pool at 8.46pm, with two Australian duos (Madison Keeney/Annabelle Smith and Brittany O’Brien/Esther Qing) competing in the women’s 3m synchronized springboard diving final.

Only a few minutes later, at 8.50pm, ben buckingham and Edward Trippas will be going for gold in the men’s 3000m steeplechase final.

The final shot at hold comes in the men’s 1500m final, with Ollie Hoare in action and looking to secure ultimate redemption after a disappointing exit from the world championships.

Hoare was the fastest Australian qualifier after finishing first in heat one with a time of 3:37.57.

There are two bronze medals up for grabs too, with kaye scott taking to the ring at 8.30pm in the women’s light middleweight boxing semi-final.

Callum Peters will also put on the gloves for the men’s middleweight semi-final later in the night at 9.15pm.

Earlier in the day, two Australian pairs (chunyi feng & Yangzi Liu and Jian Fang Lay & minhyung jee) will be in action in the Round of 16 for the women’s doubles table tennis.

Later in the night, Liu will continue her bid to become the first Australian woman to win a Commonwealth Games singles medal when she competes in the semi-final.

Other highlights include the women’s and men’s 4x100m relay heats and the ultimate grudge match as Australia’s Diamonds face England in the netball semi-final.

There is plenty to look forward to in the early hours of Saturday morning too, with Australia’s women’s T20 cricket side battling New Zealand in a semi-final at 3am.

Elsewhere, a dominant quarter-final performance has Mariafe Artacho del Solar and Taliqua Clancy one step closer to gold.

Their next challenge will be Vanuatu in the women’s beach volleyball semi-final at 6am.

There will be guaranteed gold earlier in the morning too, with an All-Australian final between Lina Lee and qian yang in the women’s singles class 6-10 gold game.

On the track, there are lots of high-stakes events too with alex hulley (hammer throw), Sarah Carly (400m hurdles), Catriona Bisset (800m) and Ella Connolly (200m) in their own ends.

FULL SCHEDULE — DAY 9

Table Tennis and Para Table Tennis, 1.00am

Lawn Bowls and Para Lawn Bowls, 1.30am

Wrestling, 2:00 a.m.

Badminton, 2.30am

Diving, 3.00am

Hockey, 3:00 a.m.

Squash, 3.00am

Athletics and Para Athletics, 3.30am

Beach Volleyball, 4.00am

Lawn Bowls and Para Lawn Bowls, 5.30pm

Hockey, 6:00 p.m.

Netball, 6.00pm

Table Tennis and Para Table Tennis, 6.30pm

Athletics and Para Athletics, 7.00pm

Diving, 7.00pm

Rhythmic Gymnastics, 7.00pm

Boxing, 7.30pm

Wrestling, 7:30 p.m.

Badminton, 8:00 p.m.

Cricket T20, 8.00pm

Squash, 9.00pm

Boxing, 11.30pm

Netball, 11.30pm

Follow all the action live below! Can’t see it? Click here!

.

Leave a Reply

Your email address will not be published.