Skip to content

Savinka, Rashmi win U-19 singles titles – The Island

thirty eighth Nationwide Junior Badminton Championships

Savinaka Weerasekera of DS Senanayake School and Rashmi Mudalige of Gateway Worldwide Faculty emerged Beneath-19 boys’ and women’ champions respectively whereas Pulina Wellalage of St. Sebastian’s School, Moratuwa clinched a triple crown on the thirty eighth Nationwide Junior Badminton Championships held in Colombo.

On the annual occasion performed by Sri Lanka Badminton in affiliation with Sri Lanka Colleges Badminton Affiliation, Weerasekera defeated Jason Homer of the Royal Institute Worldwide Faculty 21-11, 21-11 within the Beneath-19 boys’ singles closing on the Sugathadasa Indoor Sports activities Advanced .

Weerasekera then teamed up with Homer to beat Ashinsa Herath and Vidusha Sumanadasa of Royal School 21-18, 21-16 to win the doubles title in the identical age group.

Within the Beneath-19 women’ singles closing, Rashmi Mudalige beat Ondi Sethuki (Southland’s School, Galle) 16-21, 21-14, 21-14.

Mudalige additionally secured her second title when she teamed up with younger badminton sensation Wellalage to defeat Shenuk Samararatne and Sithuki Onadee 17-21, 21-19, 21-19 and win the U-19 blended doubles closing.

Within the U-19 women’ doubles closing, Thisuni Liyanarachchi and Lawandi Umagiliyage of Sangamitta School, Galle, denied Mudalige a 3rd title once they defeated the latter and her Gateway School associate Natasha Gunasekara 21-15, 21-18 within the closing.

In the meantime, Wellalage, the youthful brother of nationwide cricketer Dunith, beat Thilina Rajakaruna in straight units (21-10, 21-16) to win the U-17 boys’ singles title, his second within the Championships.

Wellalage’s Triple Crown was accomplished when he and associate Shenuk Samararatne defeated Sanjula Handapangoda and Thilina Rajakaruna 21-13, 18-21, 25-23 in an all-Sebastianites Boys’ U-17 doubles closing.

In the meantime, the younger nationwide shuttle sensation Ranithma Liyanage of the Christ Church School, Baddegama, who later went on to be topped nationwide Champion, defeated her Ladies’ U-17 singles opponent Ranumi Handle (Musaeus School) within the closing with ease (21- 2, 21-13).

The presentation ceremony was held with Director Normal of Sports activities Growth, Amal Edirisuriya because the chief visitor within the presence of Sri Lanka Badminton President Rohan de Silva, SLB officers and former gamers.

Winners and Runners-up

Beneath 11 Boys Singles

champion-

Prithish Abeygunawardena (Richmond), Runner-up – Nesandu Hapukotuwa (Dharmaraja)

Beneath 11 Ladies Singles

champion-

Gajali Padmabandara (St. Anthony’s Ladies, Katugastota), Second Runner-up – Sanumi Metsara (Musaeus)

Beneath 13 Boys Singles

Champion

– Hasandu Fernando (St Sebastian’s, Moratuwa), Runner-up – Amawan Amarasinghe (Panadura Lyceum)

Beneath 13 Ladies Singles

champion-

Fatima Amani (Hill Nation Ladies, Kandy), Runner-up – Thenuki De Silva (Siridhamma School)

Beneath 13 Boys Doubles

Champions –

Duvindu Edirisinghe/ Satsara Pubudu (St. Sebastian’s, Moratuwa), Runners-up – Tenuja Galahitiawa/ Satish Avishka (St. Anthony’s, Katugastota)

Beneath 13 Ladies Doubles

Champions –

Fatima Amani/ Netsara Yenuri (Hill Nation Ladies/ Sujatha Ladies, Nugegoda), Runners-up – Inuki Bandara/ Divyadharani Dayaratne (Musaeus/ Lyceum, Wattala)

Beneath 15 Boys Singles

champion-

Tejana Herath (St. Anthony’s Katugastota), Runner-up – Senut Sethmina (Ananda School)

Beneath 15 Ladies Singles

Champion

– Viswani Vanniarachchi (Gateway Worldwide), Runner-up – Lakshya Sajeevakumar (Lyceum Wattala)

Beneath 15 Boys Doubles

Champions –

Janeesha De Silva/ Mihila Jayaweera (St. Joseph’s/ Wattala Lyceum), Runners-up – Akash Shamal/ Tejana Herath (St. Anthony’s Katugastota)

Beneath 15 Ladies Doubles

Champions –

Sanuti Gurusinghe/ Pavani Ileperuma (Sanghamitta Galle), Runners-up – Dihini Mendis/ Lakshya Sajeevakumar (Southland Galle/ Wattala Lyceum)

Beneath 17 Boys Singles

champion-

Pulina Wellalage (St. Sebastian’s Moratuwa), Runner-up – Thilina Rajakaruna (St. Sebastian’s, Moratuwa)

Beneath 17 Ladies Singles

champion-

Ranithma Liyanage (Christ Church Ladies, Baddegama), Runner-up – Ranumi Handle (Musaeus)

Beneath 17 Boys Doubles

Champions –

Pulina Wellalage/ Shenuk Samararatne (St. Sebastian’s, Moratuwa), Runners-up – Sanjula Handapangoda/ Thilina Rajakaruna (St. Sebastian’s, Moratuwa)

Beneath 17 Ladies Doubles

Champions –

LA Dinethya/ Devmi Ubesirivardhana (Sujatha Balika, Matara), Runners-up – Dilini Ambalangodage/ HG Sandani (Anula School/ Sujatha School Matara)

Beneath 19 Boys Singles

champion-

Savinaka Veerasekera (DS Senanayake), Runner-up – Jason Homer (Royal Institute)

Beneath 19 Ladies Singles

champion-

Rashmi Mudalige (Gateway), Runner-up – Ondi Sethuki (Southlands, Galle)

Beneath 19 Boys Doubles

Champions –

Jason Homer/Savinaka Weerasekera (Royal Institute/ DS. Senanayake), Runners-up -Ashinsa Herath/ Vidusha Sumanadasa (Royal)

Beneath 19 Ladies Doubles

Champions –

Tisuni Liyanarachchi/ Lavandi Umagaliyage (Sanghamitta, Galle), Runners-up – Natasha Gunasekara/ Rashmi Mudalige (Gateway)

Beneath 19 Blended Doubles

Champions –

Pulina Vellalage/Rashmi Mudalige (St. Sebastian’s, Moratuwa/Gateway), Runner-up – Shenuk Samararatne/ Situki Onadi (St. Sebastian’s, Moratuwa/ Sujata Vidyalaya Matara)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *